Начало Контекст Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
3681
България

Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд

С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близнашки тази вечер беше дадено началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация към „Галъп интернешънъл Болкан“.С тази проява слагаме началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация, каза проф. Близнашки.

| 12 Ноември 2024, 21:45 ч.
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
Снимка © : Никола Узунов / БТА

С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близнашки тази вечер беше дадено началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация към „Галъп интернешънъл Болкан“.  

Осигуряването на достъп до два мездренски квартала и един квартал на с. Крета бе темата на среща, която се проведе този следобед в Община Мездра. Разговорът се състоя по покана на кмета на общината Иван Аспарухов, а поводът е подготвяният протест за 15 ноември на кръстовището на улица „Христо Ботев“ и ул. „Индустриална“ в Мездра, през което минава и трафикът, отклонен заради разширението на пътя Мездра – Ботевград.

Недоволството на гражданите е породено от това, че заради изграждането на двете нови ленти по пътя Мездра – Ботевград, достъпът на хората до имотите им в кварталите „Габрика“ , землище на с. Крета, кварталите „Лещака“ и „Принчовец“ на Мездра се ограничава.  

В срещата участваха кметът Иван Аспарухов, представители на засегнатите граждани, директорът на Областната дирекция на МВР

Церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще се състои днес от 10:00 часа в залата за открити заседания на Конституционния съд, съобщиха от институцията.

Клетвата ще се положи в присъствието на президента Румен Радев и на председателите на Върховния касационен съд Галина Захарова и на Върховния административен съд Георги Чолаков.

Преди дни държавният глава подписа указ, с който назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на Конституционния съд от квотата на президента.

Общото събрание (ОС) на съдиите от ВКС и Върховния административен съд (ВАС) избра съдия Галина Тонева-Дачева от Върховния касационен съд (ВКС) за член на Конституционния съд. 

Мъж на 21 години от разградско село е задържан за извършено домашно насилие, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Снощи в село Дряновец между младия мъж и 41-годишната му майка възниква скандал. В последствие синът хвърля керамична чиния, която се чупи в ръката на жената и й причинява порезни разни, каза Гоергиева.

На пострадалата е оказана медицинска помощ от екип на Центъра за спешна медицинска помощ в Разград, след което е освободена за домашно лечение. 

По случая се води проверка за извършено престъпление, обясни Георгиева. 

Миналата седмица служебният министър на правосъдието Мария Павлова участва в годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград. Тогава министър Павлова посочи, че до 2026 г. е предвидено да бъдат отпуснати шест млн. лв. от държавни

Постановката "Оръжията и човекът" с режисьор Джон Малкович в Народния театър "Иван Вазов" тази вечер започна в спокойна обстановка. Около театъра, часове преди началния час на представлението - 19.00 ч., имаше засилено полицейско присъствие. 

Зрителите влязоха днес без проблем в сградата на театъра. 

Един единствен мъж пред сградата на театъра държеше табела с надпис "Позор" и каза , че е тук, за да изрази недоволството си срещу постановката, защото авторът й Бърнард Шоу е  "сталинист и комунист". Други протестиращи наоколо нямаше, противно на ситуацията през изминалите две вечери. 

В четвъртък вечер имаше протести и напрежение пред Народния театър заради премиерата на постановката. На следващия ден започна и разследване във връзка с медийни публикации, на които се виждат сблъсъци между граждани и хулигански действия. 

Монтирани са първите 102 метра от реставрирания пешеходен парапет на Дунав мост при Русе. През последната седмица започна и поставяне на реставрираните стълбове за осветление. Ремонтът на моста, чието начало бе поставено на 10-и юли тази година, продължава по утвърдения строителен график в отсечка с дължина от над 400 метра в платното в посока България, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). 

Вече е премахната ограда с дължина 413 метра, която се възстановява, а общата дължина е 2120 метра. През изминалата седмица е монтирана армировка и са положени тръби за комуникационни кабели в участък от тротоарния блок с дължина 68 метра. Положен е бетон за тротоарен блок в още един участък с дължина 34 метра, като остават за бетониране още 136 метра от общо 413 метра за затворения участък, информираха от пътната агенция. 

През идната седмица строително-монтаж

С тази проява слагаме началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация, каза проф. Близнашки. Той посочи, че са решили да представят австрийската конституция в нейния български превод. Научен редактор на изданието е проф. Ангел Анастасов.

Това е конституцията от 10 ноември 1920 г., която се оказва, че е една от най-старите действащи конституции към днешна дата, каза проф. Близнашки. Това, което я прави особено интересна и ценна, е, че неин автор е един от най-крупните юристи на отминалия 20-и век Ханс Келзен и в тази конституция за първи път се въвежда институцията на Конституционния съд, посочи той. 

Проф. Близнашки разясни, че България е възприела австрийския модел на Конституционен съд. В средата на 90-те години на миналия век сме минали към германския вариант с обратното действие на решенията на КС и преди няколко години отново сме се върнали към австрийския модел като най-класически. 

Проф. Близнашки отбеляза, че това не е изначалната конституция, написана от Ханс Келзен, а в нея са направени 140 промени, повечето - допълнения. Непрекъснато променят нещо, добавят нещо, защото това е една от най-гъвкавите конституции, двете камари с квалифицирано мнозинство от две трети могат да я променят, коментира той.

Проф. Емилия Друмева отбеляза, че тази книга съдържа не само текста на конституцията на Австрия, но е придружена и от брилянтната студия на проф. Близнашки, която улеснява вникването в спецификата на австрийския конституционализъм. Проф. Друмева посочи, че изучаването на австрийския конституционализъм е важно, защото той е дал значими приноси към световния конституционализъм. Тя обърна внимание на два приноса които по думите имат тясна връзка помежду си и трайна проекция върху българския конституционализъм - стъпаловидния строеж на нормативните актове в правния ред и концентрирания контрол за конституционност, съсредоточен в един единствен държавен орган - Конституционния съд. Всъщност, дължим благодарност и признание към постиженията на австрийските конституционалисти, но и към българските юристи, които, осъзнавайки значимостта на тези постижения, са намерили творческото им претворяване в българската правна система, допълни тя.

Двама са кандидатите, допуснати до изслушване за длъжността "обществен защитник" в Казанлък. Това става ясно от официалния сайт на местния общински съвет. Това са екологът инж. Мария Славова и икономистът Мария Бресковска – Стоянова. 

Конкурсът за омбудсман в Казанлък беше обявен в изпълнение на решение на съвета от 26 септември. Със същото решение е определена и комисия по номинациите, която е разгледала постъпилите документи. Комисията ще проведе интервю с кандидатите, след което изборът ще бъде взет от общинските съветници.

Процедурата по избор на обществен защитник в Казанлък започна отново, след като през юли т.г. такъв не беше избран поради липса на квалифицирано мнозинство в Общинския съвет за никоя от кандидатурите. Тогава Мария Бресковска – Стоянова беше единият от кандидатите. 

Водоподаването към районите на Пожарната, ул. "Владайско въстание", Томбул джамия, кв. "Гривица", ул. "Васил Априлов", кв. "Боян Българанов" , кв. "Еверест" от „висока“ и „най-висока“ водоснабдителни зони на Шумен, ще бъде спряно след 14:00 часа днес, съобщи "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Шумен на сайта си.

Това се налага заради авария на Помпена станция "1300". Ремонтните дейности се очаква да завършат в рамките на работния ден и да започне поетапно пълнене към водоснабдителните зони. ВиК-Шумен се извинява на своите клиенти за неудобствата, в резултат на ремонтните дейности и ще информира за хода на изпълнение на дейностите.

Поради авария шуменската ул. "Северна" ще остане без водоподаване от 11:30 ч. в рамките на работния ден, сочи още сайтът на ВиК.

Както съобщихме, вчера от ВиК – Шумен обявиха, че се прави всичко възможно

Третото издание на кулинарната надпревара „На върха на пламъка“ ще се състои на 16 ноември от 10:00 часа в Габрово. Това съобщават организаторите от Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в Габрово. 

Създадено с идеята да популяризира възможностите за професионално обучение в ПГТ, да представи по атрактивен начин привлекателността на кулинарното изкуство и да мотивира и стимулира учениците от гимназията за по-задълбочено участие в учебния процес и извънучилищните дейности, чрез интересни срещи и творчески предизвикателства, състезанието се превърна в истинско шоу, което и участници, и гости очакват с огромно нетърпение, посочват организаторите. 

Във формата участват шест двойки готвачи, включващи по един ученик и една популярна, изявена в своята сфера на дейност, личност. Двойките приготвят за 120 минути по едно основно ястие

При проведен лабораторен контрол днес на проби вода, взети от седем пункта, разположени в различни райони на Шумен, се наблюдава тенденция към понижаване на стойностите на показател „мътност”, които обаче все още са над обичайните приемливи за потребителите. Не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. Това съобщиха на сайта си от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). 

Оттам препоръчват водата в населените места на община Шумен, водоснабдявани от язовир „Тича” (град Шумен, селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич), все още да не се ползва за пиене и приготвяне на храна.

В пунктовете, от които е взета водата, е установено и наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания. Няма отклонения от здравните норми по микробиологични показатели и в пробите вода от централното водо

В края на месеца в Плевен за втори път ще се състои Празник на пчелните продукти. Той се организира от Областния пчеларски съюз и кооперация "Плевен Мед 2023". Инициативата е под патронажа на кмета на община Плевен. Това стана известно на пресконференция в Националния пресклуб в Плевен с участието на председателя на Областния пчеларски съюз доц. Юлиян Станчев и председателя на кооперацията Петьо Петров.

Откриването на празника ще е на 28 ноември. Щандовете на участниците ще бъдат разположени в пространството около зала "Катя Попова". Очаква се само пчелари от Плевенска област да представят своята продукция от мед, пчелни продукти, козметика и други. 

Целта на този празник е да заострим вниманието на плевенчани към ползата от консумацията на мед и пчелни продукти, която за съжаление е все още ниска в нашата страна, коментира доц. Станчев.

Петь

Специален гост на събитието беше дългогодишният член на австрийския парламент Харалд Трох. Той отбеляза, че Австрия има първата конституция в света, която предвижда създаването на Конституционен съд (КС). Трох посочи, че много спорни теми в Австрия през 20-те години на миналия век са отнесени към КС, като например за законния развод, за кремациите.

На въпрос за политическата ситуация в България и търсенето на мнозинства Харалд Трох коментира, че членовете на парламента трябва да говорят помежду си. Трябва да практикуваме това и в международната политика, посочи той и добави, че войната в Украйна трябва да приключи колкото се може по-бързо. По думите му трябва да има мир, условията на мира ще бъдат компромис. 

Гост на представянето на изданието беше и посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. Тя отбеляза, че Австрия има дълга традиция на водене на разговори. По думите разговорите могат да продължат дори и през нощта, но на сутринта има компромис.

Сред присъстващите на представянето бяха още проф. Сашо Пенов, който преди дни беше назначен от президента Румен Радев за член на КС, доц. Борислав Цеков, собственик на „Галъп интернешънъл Болкан“, Георги Пирински – бивш председател на Народното събрание, представители на държавни институции и академичните среди, юристи, политолози и студенти.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лех Валенса, основател на профсъюза „Солидарност“ е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г.
Лидерът на полско движение „Солидарност“ Лех Валенса е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г., след като е интерниран за 11 месеца край съветската граница. Лех Вале ...
Общинските съветници във Вълчедръм отложиха прегласуване на решение за ветрогенераторен парк в общината
Общинските съветници във Вълчедръм дебатираха до късно тази вечер по искането за провеждане на референдум за изграждане на ветрогенерагторен парк в общината и решиха да отложат реш ...
Работна група ще обсъди утре предложения за промени в Кодекса на труда, свързани с определянето на минималната работна заплата
Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в Кодекса на труда, свързани с определянето на минималната работна заплата (МРЗ). Това съобщиха от пресцентъра на Министерство ...
Поставяне на паметна плоча на архитект Евлоги Цветков в столицата предстои да обсъди Столичният общински съвет
Поставяне на паметна плоча на архитект Евлоги Цветков в София предстои да обсъди на заседанието си на 14 ноември Столичният общински съвет (СОС). Вносител на доклада е Мирослав Бор ...
Третото издание на фермерския пазар в Плевен ще се проведе в петък
Фермерският пазар в Плевен ще има трето издание в петък, 15 ноември. От 10:00 до 18:00 ч. в района на Кооперативния пазар плевенчани и гости на града ще могат да избират между инте ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Лех Валенса, основател на профсъюза „Солидарност“ е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г.
Лидерът на полско движение „Солидарност“ Лех Валенса е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г., след като е интерниран за 11 месеца край съветската граница. Лех Вале ...
Новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще положат клетва на официална церемония
Церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще се състои днес от 10:00 часа в залата за открити заседания на Конституционния съд, съобщи ...
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните пунктове с Румъния
Интензивно е движението за товарни автомобили на някои от гранично контролно-пропускателните пунктове (ГКПП) с Румъния. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Гранична ...
Климатичните инвестиции ще са в центъра на дискусиите в българския павилион на СОР29 в Баку днес
Климатичните инвестиции в "зелени" иновации, ролята на банките и мястото на жените във финансирането на прехода към нетната нула са във фокуса на дискусиите, планирани днес в бълга ...
Състоянието на правата на българската общност в Република Северна Македония обсъдиха министър Иван Кондов и председателят на културния център в Битоля Люпчо Георгиевски
Актуалното състояние на правата на българската общност в Република Северна Македония обсъдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и председателят на закрития от влас ...
Тикер в 07:07 ч.
Лидерът на полско движение „Солидарност“ Лех Валенса е освободен от ...
Начало Контекст
3681
България

Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд

С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близнашки тази вечер беше дадено началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация към „Галъп интернешънъл Болкан“.С тази проява слагаме началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация, каза проф. Близнашки.

| 12 Ноември 2024, 21:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
Проф. Георги Близнашки представи български превод на Конституцията на Австрия, от която България е възприела модела на Конституционния съд
Снимка © : Никола Узунов / БТА

С представяне на Конституцията на Австрия с уводна студия от проф. Георги Близнашки тази вечер беше дадено началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация към „Галъп интернешънъл Болкан“.  

Осигуряването на достъп до два мездренски квартала и един квартал на с. Крета бе темата на среща, която се проведе този следобед в Община Мездра. Разговорът се състоя по покана на кмета на общината Иван Аспарухов, а поводът е подготвяният протест за 15 ноември на кръстовището на улица „Христо Ботев“ и ул. „Индустриална“ в Мездра, през което минава и трафикът, отклонен заради разширението на пътя Мездра – Ботевград.

Недоволството на гражданите е породено от това, че заради изграждането на двете нови ленти по пътя Мездра – Ботевград, достъпът на хората до имотите им в кварталите „Габрика“ , землище на с. Крета, кварталите „Лещака“ и „Принчовец“ на Мездра се ограничава.  

В срещата участваха кметът Иван Аспарухов, представители на засегнатите граждани, директорът на Областната дирекция на МВР

Церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще се състои днес от 10:00 часа в залата за открити заседания на Конституционния съд, съобщиха от институцията.

Клетвата ще се положи в присъствието на президента Румен Радев и на председателите на Върховния касационен съд Галина Захарова и на Върховния административен съд Георги Чолаков.

Преди дни държавният глава подписа указ, с който назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на Конституционния съд от квотата на президента.

Общото събрание (ОС) на съдиите от ВКС и Върховния административен съд (ВАС) избра съдия Галина Тонева-Дачева от Върховния касационен съд (ВКС) за член на Конституционния съд. 

Мъж на 21 години от разградско село е задържан за извършено домашно насилие, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Снощи в село Дряновец между младия мъж и 41-годишната му майка възниква скандал. В последствие синът хвърля керамична чиния, която се чупи в ръката на жената и й причинява порезни разни, каза Гоергиева.

На пострадалата е оказана медицинска помощ от екип на Центъра за спешна медицинска помощ в Разград, след което е освободена за домашно лечение. 

По случая се води проверка за извършено престъпление, обясни Георгиева. 

Миналата седмица служебният министър на правосъдието Мария Павлова участва в годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград. Тогава министър Павлова посочи, че до 2026 г. е предвидено да бъдат отпуснати шест млн. лв. от държавни

Постановката "Оръжията и човекът" с режисьор Джон Малкович в Народния театър "Иван Вазов" тази вечер започна в спокойна обстановка. Около театъра, часове преди началния час на представлението - 19.00 ч., имаше засилено полицейско присъствие. 

Зрителите влязоха днес без проблем в сградата на театъра. 

Един единствен мъж пред сградата на театъра държеше табела с надпис "Позор" и каза , че е тук, за да изрази недоволството си срещу постановката, защото авторът й Бърнард Шоу е  "сталинист и комунист". Други протестиращи наоколо нямаше, противно на ситуацията през изминалите две вечери. 

В четвъртък вечер имаше протести и напрежение пред Народния театър заради премиерата на постановката. На следващия ден започна и разследване във връзка с медийни публикации, на които се виждат сблъсъци между граждани и хулигански действия. 

Монтирани са първите 102 метра от реставрирания пешеходен парапет на Дунав мост при Русе. През последната седмица започна и поставяне на реставрираните стълбове за осветление. Ремонтът на моста, чието начало бе поставено на 10-и юли тази година, продължава по утвърдения строителен график в отсечка с дължина от над 400 метра в платното в посока България, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). 

Вече е премахната ограда с дължина 413 метра, която се възстановява, а общата дължина е 2120 метра. През изминалата седмица е монтирана армировка и са положени тръби за комуникационни кабели в участък от тротоарния блок с дължина 68 метра. Положен е бетон за тротоарен блок в още един участък с дължина 34 метра, като остават за бетониране още 136 метра от общо 413 метра за затворения участък, информираха от пътната агенция. 

През идната седмица строително-монтаж

С тази проява слагаме началото на дейността на Центъра за конституционализъм и демокрация, каза проф. Близнашки. Той посочи, че са решили да представят австрийската конституция в нейния български превод. Научен редактор на изданието е проф. Ангел Анастасов.

Това е конституцията от 10 ноември 1920 г., която се оказва, че е една от най-старите действащи конституции към днешна дата, каза проф. Близнашки. Това, което я прави особено интересна и ценна, е, че неин автор е един от най-крупните юристи на отминалия 20-и век Ханс Келзен и в тази конституция за първи път се въвежда институцията на Конституционния съд, посочи той. 

Проф. Близнашки разясни, че България е възприела австрийския модел на Конституционен съд. В средата на 90-те години на миналия век сме минали към германския вариант с обратното действие на решенията на КС и преди няколко години отново сме се върнали към австрийския модел като най-класически. 

Проф. Близнашки отбеляза, че това не е изначалната конституция, написана от Ханс Келзен, а в нея са направени 140 промени, повечето - допълнения. Непрекъснато променят нещо, добавят нещо, защото това е една от най-гъвкавите конституции, двете камари с квалифицирано мнозинство от две трети могат да я променят, коментира той.

Проф. Емилия Друмева отбеляза, че тази книга съдържа не само текста на конституцията на Австрия, но е придружена и от брилянтната студия на проф. Близнашки, която улеснява вникването в спецификата на австрийския конституционализъм. Проф. Друмева посочи, че изучаването на австрийския конституционализъм е важно, защото той е дал значими приноси към световния конституционализъм. Тя обърна внимание на два приноса които по думите имат тясна връзка помежду си и трайна проекция върху българския конституционализъм - стъпаловидния строеж на нормативните актове в правния ред и концентрирания контрол за конституционност, съсредоточен в един единствен държавен орган - Конституционния съд. Всъщност, дължим благодарност и признание към постиженията на австрийските конституционалисти, но и към българските юристи, които, осъзнавайки значимостта на тези постижения, са намерили творческото им претворяване в българската правна система, допълни тя.

Двама са кандидатите, допуснати до изслушване за длъжността "обществен защитник" в Казанлък. Това става ясно от официалния сайт на местния общински съвет. Това са екологът инж. Мария Славова и икономистът Мария Бресковска – Стоянова. 

Конкурсът за омбудсман в Казанлък беше обявен в изпълнение на решение на съвета от 26 септември. Със същото решение е определена и комисия по номинациите, която е разгледала постъпилите документи. Комисията ще проведе интервю с кандидатите, след което изборът ще бъде взет от общинските съветници.

Процедурата по избор на обществен защитник в Казанлък започна отново, след като през юли т.г. такъв не беше избран поради липса на квалифицирано мнозинство в Общинския съвет за никоя от кандидатурите. Тогава Мария Бресковска – Стоянова беше единият от кандидатите. 

Водоподаването към районите на Пожарната, ул. "Владайско въстание", Томбул джамия, кв. "Гривица", ул. "Васил Априлов", кв. "Боян Българанов" , кв. "Еверест" от „висока“ и „най-висока“ водоснабдителни зони на Шумен, ще бъде спряно след 14:00 часа днес, съобщи "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Шумен на сайта си.

Това се налага заради авария на Помпена станция "1300". Ремонтните дейности се очаква да завършат в рамките на работния ден и да започне поетапно пълнене към водоснабдителните зони. ВиК-Шумен се извинява на своите клиенти за неудобствата, в резултат на ремонтните дейности и ще информира за хода на изпълнение на дейностите.

Поради авария шуменската ул. "Северна" ще остане без водоподаване от 11:30 ч. в рамките на работния ден, сочи още сайтът на ВиК.

Както съобщихме, вчера от ВиК – Шумен обявиха, че се прави всичко възможно

Третото издание на кулинарната надпревара „На върха на пламъка“ ще се състои на 16 ноември от 10:00 часа в Габрово. Това съобщават организаторите от Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в Габрово. 

Създадено с идеята да популяризира възможностите за професионално обучение в ПГТ, да представи по атрактивен начин привлекателността на кулинарното изкуство и да мотивира и стимулира учениците от гимназията за по-задълбочено участие в учебния процес и извънучилищните дейности, чрез интересни срещи и творчески предизвикателства, състезанието се превърна в истинско шоу, което и участници, и гости очакват с огромно нетърпение, посочват организаторите. 

Във формата участват шест двойки готвачи, включващи по един ученик и една популярна, изявена в своята сфера на дейност, личност. Двойките приготвят за 120 минути по едно основно ястие

При проведен лабораторен контрол днес на проби вода, взети от седем пункта, разположени в различни райони на Шумен, се наблюдава тенденция към понижаване на стойностите на показател „мътност”, които обаче все още са над обичайните приемливи за потребителите. Не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. Това съобщиха на сайта си от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). 

Оттам препоръчват водата в населените места на община Шумен, водоснабдявани от язовир „Тича” (град Шумен, селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич), все още да не се ползва за пиене и приготвяне на храна.

В пунктовете, от които е взета водата, е установено и наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания. Няма отклонения от здравните норми по микробиологични показатели и в пробите вода от централното водо

В края на месеца в Плевен за втори път ще се състои Празник на пчелните продукти. Той се организира от Областния пчеларски съюз и кооперация "Плевен Мед 2023". Инициативата е под патронажа на кмета на община Плевен. Това стана известно на пресконференция в Националния пресклуб в Плевен с участието на председателя на Областния пчеларски съюз доц. Юлиян Станчев и председателя на кооперацията Петьо Петров.

Откриването на празника ще е на 28 ноември. Щандовете на участниците ще бъдат разположени в пространството около зала "Катя Попова". Очаква се само пчелари от Плевенска област да представят своята продукция от мед, пчелни продукти, козметика и други. 

Целта на този празник е да заострим вниманието на плевенчани към ползата от консумацията на мед и пчелни продукти, която за съжаление е все още ниска в нашата страна, коментира доц. Станчев.

Петь

Специален гост на събитието беше дългогодишният член на австрийския парламент Харалд Трох. Той отбеляза, че Австрия има първата конституция в света, която предвижда създаването на Конституционен съд (КС). Трох посочи, че много спорни теми в Австрия през 20-те години на миналия век са отнесени към КС, като например за законния развод, за кремациите.

На въпрос за политическата ситуация в България и търсенето на мнозинства Харалд Трох коментира, че членовете на парламента трябва да говорят помежду си. Трябва да практикуваме това и в международната политика, посочи той и добави, че войната в Украйна трябва да приключи колкото се може по-бързо. По думите му трябва да има мир, условията на мира ще бъдат компромис. 

Гост на представянето на изданието беше и посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. Тя отбеляза, че Австрия има дълга традиция на водене на разговори. По думите разговорите могат да продължат дори и през нощта, но на сутринта има компромис.

Сред присъстващите на представянето бяха още проф. Сашо Пенов, който преди дни беше назначен от президента Румен Радев за член на КС, доц. Борислав Цеков, собственик на „Галъп интернешънъл Болкан“, Георги Пирински – бивш председател на Народното събрание, представители на държавни институции и академичните среди, юристи, политолози и студенти.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лех Валенса, основател на профсъюза „Солидарност“ е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г.
Общинските съветници във Вълчедръм отложиха прегласуване на решение за ветрогенераторен парк в общината
Работна група ще обсъди утре предложения за промени в Кодекса на труда, свързани с определянето на минималната работна заплата
Поставяне на паметна плоча на архитект Евлоги Цветков в столицата предстои да обсъди Столичният общински съвет
Третото издание на фермерския пазар в Плевен ще се проведе в петък
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Лех Валенса, основател на профсъюза „Солидарност“ е освободен от затвора на 14 ноември 1982 г.
Основна линия
Новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще положат клетва на официална церемония
Контекст
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните пунктове с Румъния
Основна линия
Климатичните инвестиции ще са в центъра на дискусиите в българския павилион на СОР29 в Баку днес
В детайли
Състоянието на правата на българската общност в Република Северна Македония обсъдиха министър Иван Кондов и председателят на културния център в Битоля Люпчо Георгиевски
В детайли
Туризмът в България се възстановява и наваксва, каза Десислава Михалкова, експерт в Министерството на туризма
В детайли
Общо 12 души са изключени от общинската структура на ДПС в Кърджали, сред които и бившият кмет Хасан Азис, съобщиха от ДПС-Ново начало - област Кърджали
На преден план
Възстановено е движението по Подбалканския път на изхода от Калофер, което беше ограничено заради катастрофа
Местен фокус
Общинските съветници във Вълчедръм отложиха прегласуване на решение за ветрогенераторен парк в общината
Основна линия
Кметът на Мездра и жители на три квартала обсъдиха на среща достъпа до имотите им, възпрепятстван заради разширението на пътя Мездра – Ботевград
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.